Porselen Kaplama 2017-01-25T18:08:13+00:00

Porselen Kaplama

Neden kullanılır?

Porselen metal destekli kaplamalar çürümüş hasar görmüş dişlerde yeniden diş formu kazandırmak için kullanılan sabit protezlerdir. Metal destekli porselenlerde ısırma kuvvetini karşılayabilmek için metal destekli krom yada nikel ya da altından yapılan metaller kullanılmaktadır.

Arka bölgedeki dişlerde meydana gelen çürüklerde ve kırılmalarda ya da diş çekimlerinde genellikle kaplama implant üzerine de metal destekli porselen kaplamalar uygulanmaktadır. Arka bölgede metal destekli kaplamaların uygulanmasının en büyük nedenlerinden birisi kuvveti çok iyi karşılaması ve oldukça dirençli olmasıdır. Kuvveti çok iyi karşıladıklarından dolayı genellikle kanal tedavisi sonrası kırılmış olan dişlere ya da büyük dolgular sonrasında hasar görmüş ve sonuç olarak kırılmış olan dişlere parçaları bir arada tutabilmek amaçlı olarak gerekli olan düzenlemeler yapıldıktan sonra metal destekli kaplamaların yapılması genellikle uygun görülmektedir.

Nasıl uygulanır?

Dişin her yönü ufaltılır. Ufaltılan dişin üzerine metal ince bir şapka hazırlanır. Bu şapka porselenle örtülür. Metal alt yapı tamamen beyaz diş renginde porselenle kaplandığından ağzınızı açtığınızda ya da gülümsediğinizde metal görünmez. Son dönemlerde özellikle ön dişlerde tercih edilmemelerinin nedeni alttaki metalin porselende mat bir yansıma oluşturması ve alt yapı metalin diş etiyle uyumsuzluğudur.
Kimlere uygulanır?

•Bölgede yeteri kadar diş desteği olmadığı durumlarda dolguları restore etmek için kullanılır
•Zayıf dişleri sağlamlaştırmak için kaplama yapılabilir
•Diş implantların üst bölümünü oluştururlar
•Kırılmış olan, sararmış olan, çürümüş olan ve estetik kaygısı oluşturan dişlerde kullanılabilmektedirler.

Ne kadar sürer?

Porselen kuronların hazırlanması için en az dört seans gerekir.

Dişlerin hazırlanması ve ölçü: Restorasyon yapılacak dişler, uygulanacak tedaviye göre küçültülür ve bütün ağzın detaylı ölçüsü alınır.

Alt yapı provası: Laboratuvarda alınmış ölçüden elde edilen ağız modeli üzerinde hazırlanan zirkon veya metal altyapının ağız ortamında prova ve uyumlanması yapılır.

Porselen prova: Laboratuvarda metal altyapı üzerinde hazırlanan porselenin ağız içinde komşu ve karşı dişlerle uyumlaması ve kontrolleri yapılır. Renk ve estetik olarak hastanın da fikirleri alınır. Cila yapılmak üzere laboratuvara gönderilir. Beğenilmeyen bir estetik olduğunda bu seans tekrarlanabilir.

Cila ve simantasyon: Laboratuvarda cilası yapılan restorasyon son kez ağızda denenir. Herhangi bir problem yoksa hastanın da onayı alındıktan sonra restorasyon diş üzerine sabitlenir.

UZMANIMIZ SİZİ ARASIN

Bilgi ve Randevu Almak İçin Numaranızı Bırakın, Sizi Arayalım

Adınız Soyadınız*

Telefon Numaranız*